Blog poświęcony popularyzacji badań klimatycznych
wtorek, 18 września 2012

No dziś reklama, ale Ci goście się znają na klimacie - Krzysiek Markowicz był moim doktorantem, z Jackiem Piskozubem (z Instytutu Oceanologii PAN w Sopot) pracowałem nad problemem instrumentów oceanicznych i nad rozpraszaniem światła na pęcherzkach powietrza w wodzie (to takie chmury w oceanie) a z Szymonem Malinowskim prowadzę razem teraz doktoranta zajmującego się atmosferą tropikalną.  Nawet kilka miesięcy temu słuchałem ich wszystkich trzech w Polskim Radio z dużą przyjemnością. Markowicz będzie mówić o instrumentach meteorologicznych - a zna się na tym najlepiej w Polsce  bo zbudował swoją własną stację meteorologiczną w Strzyżowie.  Szymon Malinowski zajmuje się fizyką chmur. Piotrowski jest "numerykiem" współpracuje z polskim naukowcami z Narodowego Centrum Badań Atmosfery w USA.

 

 

 

Fizycy Atmosfery z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
i ich goście zapraszają na
„DZIEŃ Z ATMOSFERĄ”,
który odbędzie się w ramach XVI Festiwalu Nauki
w sobotę 22 września 2012

Miejsce:

 

Instytut Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego,

Warszawa, Stara Ochota, ul. Pasteura 7 (wejście od ul. Banacha)

 

Czas imprezy: od godz. 10:00 do 14:30.

 

Warsztaty, rozmowy, zwiedzanie laboratoriów:

 

Teledetekcyjne metody badań atmosfery (impreza 289):
godz. 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30
Pokażemy naukowe techniki pomiarowe służące do badania atmosfery i pokażemy jak niektóre z nich można zastosować w trakcie uczniowskiej kampanii klimatycznej, która odbędzie się w latach 2013-2014 w ramach międzynarodowego projektu GLOBE koordynowanego przez NASA (http://globe.gridw.pl/, http://science-edu.larc.nasa.gov/GLOBE/).
Prowadzi dr Krzysztof Markowicz z UW oraz studenci i doktoranci.

 

Jak geofizycy mierzą i obserwują zjawiska i procesy atmosferyczne? (impreza 290):
godz. 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00,13:30,14:00, 14:30

Pomiary lotnicze dostarczają ważnych danych naukowych o procesach zachodzących w atmosferze. Pokażemy działanie ultraszybkiego termometru UFT do pomiarów temperatury w chmurach, jedynego tego rodzaju przyrządu na świecie i opowiemy
o pomiarach lotniczych w chmurach i o tym jak konstruujemy podobny przyrząd nowej generacji.
Prowadzi dr inż. Wojciech Kumala z UW oraz studenci i doktoranci.

 

Zapytajnia Atmosferyczna (impreza 292):
godz. 10:00-14:30 (impreza otwarta o charakterze ciągłym)
Do Państwa dyspozycji będą wykładowcy dnia (prof. Szymon Malinowski, dr Krzysztof Markowicz, dr Zbigniew Piotrowski,  prof. Jacek Piskozub). Niepowtarzalna okazja, żeby przy herbacie zadać specjalistom pytania na temat pogody, klimatu, zjawisk  i procesów zachodzących w atmosferze Ziemi, sposobów ich badania i modelowania.

 

Wykłady:

 

Krótka historia naukowa globalnego ocieplenia (impreza 291):
godz. 10:00-10:50
Pojęcie efektu cieplarnianego ma już niemal 200 lat. Kto i kiedy je wprowadził? Kto i kiedy okazał, że dwutlenek węgla i para wodna to gazy cieplarniane? Kto i kiedy udowodnił że spalanie paliw kopalnych prowadzi do znacznego wzrostu stężenia CO2 i wzrostu temperatury powierzchni naszej planety? Po prezentacji będzie można porozmawiać z wykładowcą w ramach Zapytajni Atmosferycznej.
Prowadzi: prof. Szymon Malinowski z UW (fizyk atmosfery, prowadzi pomiary z pokładu samolotu i symulacje numeryczne procesów atmosferycznych, publikuje m.in. w Journal of the Atmospheric Sciences, Atmospheric Reserch, Journal of the Atmospheric and Oceanic Technology, Quarterly Journal of the Royal Meteorological Society).

 

Superkomputerowe symulacje atmosfery (impreza 293):
godz. 11:00-11:50
Superkomputery i modele numeryczne są dziś podstawowymi narzędziami fizyki atmosfery. Pomagają zrozumieć, jakie prawa rządzące kropelkami wody w chmurach, co determinuje pogodę i klimat i do czego prowadzą procesy magnetyczne w atmosferze Słońca. Przed i po prezentacji będzie można porozmawiać z wykładowcą w ramach Zapytajni Atmosferycznej.
Prowadzi: dr Zbigniew Piotrowski z IMGW (fizyk atmosfery z wieloletnim doświadczeniem w obliczeniach superkomputerowych procesów atmosferycznych zdobytym w National Center for Atmospheric Research - USA, publikuje m.in. w Journal of Computational Physics, Acta Geophysica).

 

Rola oceanu w procesach klimatycznych (impreza 294):
godz. 12:00-12:50
Bliskość oceanu wpływa na złagodzenie klimatu: nad morzem są chłodniejsze lata i cieplejsze zimy. Gdyby nie istniał Ocean Atlantycki, Warszawa miałaby klimat podobny do syberyjskiego Irkucka. Jak ocean, pokrywający ponad 2/3 globu, wpływa na klimat planety? Dlaczego ostatniej zimy mieliśmy okres siarczystych mrozów podczas gdy na Svalbardzie (Spitsbergenie) i Nowej Ziemi pobite zostały rekordy ciepła? Jak lody na Oceanie Arktycznym wpływają na klimat? Przed i po prezentacji będzie można porozmawiać z wykładowcą w ramach Zapytajni Atmosferycznej.
Prowadzi: prof. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii PAN (fizyk-optyk i geofizyk, zajmuje się oddziaływaniem ocean-atmosfera, publikuje m.in. w Journal of Geophysical Research, Optics Express, Applied Optics, Oceanologia).

 

Badamy zmiany klimatu Ziemi. Uczniowska kampania klimatyczna 2013-2014 (impreza 295):
godz. 13:00-13:50
Wykład będzie poświęcony uczniowskiej kampanii klimatycznej, która odbędzie się w latach 2013-2014 w ramach międzynarodowego projektu GLOBE koordynowanego przez NASA (http://globe.gridw.pl/, http://science-edu.larc.nasa.gov/GLOBE/). Jej głównym celem jest badanie procesów klimatycznych związanych z obecnością aerozolu atmosferycznego poprzez włączenie szkół w monitoring zanieczyszczania powietrza na terenie Polski. Przedstawiony będzie zakres prowadzonych pomiarów oraz przykłady analizy danych jak również informacje jak dołączyć do projektu. Przed i po prezentacji będzie można porozmawiać
z wykładowcą w ramach Zapytajni Atmosferycznej.
Prowadzi: dr Krzysztof Markowicz z UW (fizyk atmosfery, zajmuje się bilansem radiacyjnym i transferem promieniowania, publikuje m.in. w Journal of Geophysical Research, Geophysical Research Letters, Atmospheric Environment, Acta Geophysica).