Blog poświęcony popularyzacji badań klimatycznych
Blog > Komentarze do wpisu

Czy tornado śpiewa?

„Katastrofa zaczyna się wtedy kiedy chmura zniża się do Ziemi z wielkim hałasem często opisywanym jakby jechało tysiąc wagonów kolejowych na raz, albo jakby strzelało działo armatnie tylko, że jego dźwięk pozostawał słyszany w powietrzu przez kilka minut. Osoby, które były blisko tornada opisują czasami jego dźwięk, jak jakiś szczególny świszczący odgłos milionów pszczół, odgłos który zazwyczaj dochodzi wtedy kiedy chmury są wysoko nad powierzchnią Ziemi. Zazwyczaj ten dźwięk jest zagłuszony kiedy chmura dotyka Ziemi i kiedy zaczyna się zniszczenie ...”

 

tornado muzyka

 

Z powyższego opisu wydaje się, że dźwięki związane z tornadem mają dwojakie źródło. Jedno źródło to jest muzyczny ton opisywany jako świst lub buczenie a drugie związane jest z destrukcją jaka się zaczyna kiedy tornado dosięga Ziemi i wszystko dookoła zaczyna latać w powietrzu. Tornada są skoncentrowanymi wirami o różnej wielkości. Tornado może oscylować, a oscylacje mogą się propagować zarówno do góry i do dołu jak i w kierunku od i do osi tornada. Tornado może drgać tak jak powiększający się i zmniejszający się bąk. My jesteśmy w stanie usłyszeć dźwięk o częstotliwości powyżej 20 drgań na sekundę, chociaż słyszalność zależy to też od tego jak silne jest źródło. Okazuje się, że tornada śpiewają w częstotliwości odwrotnie proporcjonalnej do promienia. Tornado o średnicy 200m wydaje infradźwięki o częstotliwości ok. 1 razy na sekundę. Im mniejsze tornado tym dźwięk jest wyższy.

Infradźwięki (poddźwieki) są używane do oceny innych zjawisk w atmosferze, m.in. eksplozji jądrowych i do przewidywania gwałtownych zjawisk – tornad, burz, wybuchów wulkanów.

środa, 07 grudnia 2011, pcirrus

Polecane wpisy

Komentarze
gettotheczoppa
2018/12/24 13:28:48
Nie miałem pojęcia że takie to może być ciekawe. Zawsze zastanawiały mnie te dźwięki. Chyba dzisiaj spędzę wieczór na czytaniu artykułów i innych opracowań :D