Blog poświęcony popularyzacji badań klimatycznych
Blog > Komentarze do wpisu

Masao Kanamitsu

Niedawno umarł Masao Kanamitsu, jeden z autorów najbardziej cytowanego artykułu (około 8000 razy)  kiedykolwiek napisanego przez fizyka atmosfery. Był  z pochodzenia Japończykiem. Urodził się w Kumamoto  6 listopada  1943 i mieszkał w młodości w Saporo. Magisterium zrobił  w Uniwersytecie Hokkaido a doktorat w Stanowym Uniwersytecie Florydy w 1975.  Kana pracował nad reanalizą danych meteorologicznych – innymi słowy stworzeniem wiarygodnej bazy danych o temperaturze, ciśnieniu, wietrze na całej kuli ziemskiej.  Taka reanaliza danych polega na  połączeniu danych z modelem prognozy pogody. Sytuacja jest nieprawdopodobnie skomplikowana, bo dane meteorologiczne są z rozmaitych źródeł – bezpośrednich pomiarów, pomiarów satelitarnych, samolotów.  Jakość tych pomiarów i ich ilość zmieniała się w różnych dziesięcioleciach tak, ze stworzenie w miarę jednolitego zbioru danych jest niezwykle skomplikowanym procesem.   Artykuł Kanamitsu pozwolił po raz pierwszy analizować zmiany klimatyczne, niezależnie od sposobu zbierania danych.

Wszyscy, którzy go znali mówili o nim po prostu Kana. Przez ostatnie lata pracował w Uniwersytecie Kalifornijskim.  Kiedy kilka lat temu prowadziłem zajęcia z meteorologii synoptycznej  Kana dał wykład  o asymilacji danych meteorologicznych. Na początku wykładu mówił o historii meteorologii dynamicznej  - to dziedzina meteorologii zajmująca się  wielkoskalowym przepływem powietrza - i opowiedział o wybitnych fizykach japońskich, którzy po wojnie tworzyli podstawy numerycznych prognoz pogody: Syukuro Manabe (twórca pierwszego modelu zmian klimatu), Taroh Matsuno (twórca teorii fal w atmosferze tropikalnej), Kikuro Miyakoda czy Akio Arakawa (profesor meteorologii w UCLA znany ze schmematów numerycznych oraz parametryzacji konwekcji w modelach numerycznych).  Ostatnio Kana pracował nad dekadalnymi zmianami klimat i  lokalnym modelowaniem zmian klimatu. Do tego wykorzystuje się wyniki modeli klimatycznych, ale uwzględnia się też lokalną topografię terenu i inne procesy ważne na skali kilkunastu kilometrów.

piątek, 23 września 2011, pcirrus

Polecane wpisy

Komentarze
jvelzkeyek
2011/09/23 22:34:40
23 września. Jesień


23 września jest taką datą,
kiedy odchodzi w dal lato,
a kończący się miesiąc wrzesień
sprowadza nam do ogrodu jesień.
Jesień na głowie, w sercu i ogródku.
Jesień nie musi być powodem smutku.
Lato za rok do nas wróci,
więc nie musisz dzisiaj się smucić.
Jesień świat ubierze w piękne szaty.
Jesień dostarczy wrażeń bogatych.
Jak inna pora, jesień lubić się da,
chociaż trzy długie miesiące trwa.
W grudniu sobie pójdzie i przyprowadzi zimę,
a z nią biel, mroź i śnieżną zadymę.
O zimie też coś pewnie napiszę,
o czym zapewniam siebie i swoje klawisze.
-
2011/09/25 10:03:24
Zmarł tez niedawno (1 września) Carl Friehe z UCI który zajmował się procesami wymiany miedzy oceanem a atmosferą, ostatnio rozmawiałem z nim podczas projektu Physics of Stratocumulus Top w 2008 roku,