Blog poświęcony popularyzacji badań klimatycznych
Blog > Komentarze do wpisu

Kompletna irradiancja

Historia nauki usiana jest nieudanymi próbami korelacji aktywności słońca z pogodą. Charles Greely Abbot był przez około 40 lat dyrektorem słynnego ośrodka Smithsonian Astrophysical Observatory w Stanach Zjednoczonych. 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Charles_Greeley_Abbot

Prowadził  pomiary korelacji pomiędzy aktywnościa słońca i pogodą.  Z tych korelacji postawił hipotezę, że pogodę można przewidzieć nie tylko na dzień, ale także na wiele miesięcy do przodu. Wiadomo było, że pomiary stałej słonecznej z powierzchni Ziemi obarczone są systematycznym błędem pomiarowym związanym z czynnikami atmosferycznymi - dla przykładu ilością pary wodnej w atmosferze. Abbot starał się zminimalizować te efekty i ustanowił stację pomiarową w miejscach gdzie taki wpływ był stosunkowo mały – m.in. w Andach (stacja na południe od Calama a następnie stacja na Montezuma). Abbot prowadził też pomiary na stacji w USA (w kilku kolejnych lokalizacjach, m.in.  koło Mount Wilson). Pomysły Abotta doprowadzały do szału dyrektora amerykańskiego Biura Meteorologicznego Charlsa Marvina,  który twierdził że używanie pomiarów stałej słonecznej na jednej stacji w Ameryce Południowej do prognozy pogody jest absurdem.  Marvin uważał, że należy przeprowadzać więcej pomiarów, i że zmiany obserwowane przez Abbotta były związane ze stanem atmosfery. Na co Abbott odpowiadał, że nie ma to najmniejszego znaczenia, bo i tak najważniejsze jest to ile promieniowania słonecznego dochodzi do Ziemi. W roku 1926 w prasie pojawiły się artykuły, że tępe głowy w Biurze Meteorologicznym nie mogą zrozumieć rewolucyjnych metod prognozy pogody opracowanych przez Abbota.  Biuro Prognoz odszczekiwało, że Abbot nie wie co mówi. Minister Rolnictwa był tak zezłoszczony, że zakazał szefowi Biura Prognoz rozmów z repoterami i poprosił go grzecznie, żeby ten się zamknął.  Do końca życia Abbot twierdził, że miał rację i że stała słoneczna zmienia się pomiędzy 3-10%.  Obecnie wiemy, że te wyniki były obarczone systematycznym błędem związanym ze zmiennością atmosfery. Pomiary stalej słonecznej z powierzchni  Ziemi były niedostatecznie precyzyjne. Dopiero pomiary satelitarne stałej słonecznej (obecnie mówimy -  całkowitej irradiancji Słońca) od początku lat 1970 dały znaczne lepsze zrozumienie zmienności dochodzącego promieniowania słonecznego.

Napisałem na  temat stałej słonecznej artykuł na Wikipedii, który dostał medal, ale teraz mniej mi się podoba, no ale link jest tutaj -
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stała_słoneczna

sobota, 07 sierpnia 2010, pcirrus

Polecane wpisy