Blog poświęcony popularyzacji badań klimatycznych
Blog > Komentarze do wpisu

Stephen H. Schneider

Stephen Schneider umarł w poniedziałek, 19 lipca 2010 roku w wieku 65 lat. Był popularyzatorem wiedzy na temat zmian klimatu. Dla fizyki atmosfery był osobą taką jak Carl Sagan dla astronomii. Miał silne poglądy co do sposobów dyskusji z przeciwnikami badań klimatycznych: Uważał, że naturalna skłonnośc naukowców do sceptycyzmu prowadzi do oddawania pola w ważnym społecznie problemie.  W 2009 roku napisał na temat swojej pozycji książkę  "Nauka jest jak  bijatyka. Batalia o Zachowanie Klimatu Ziemi Widziana od Wewnątrz”. Napisał także książkę o białaczce „Pacient rodem z piekła”, gdzie pokazywał analogie pomiędzy badaniami zmian klimatu i swoim podejściem do choroby. Uważał, że w obu przypadkach podejmuje się decyzje w sytuacji niekompletnej informacji na temat przyszłości. Jakimś cudem, według swojego lekarza, wyszedł z tej choroby.

Schneider był konsultantem Białego Domu za czasów administracji Nixona, Cartera, Reagana, George H.W. Busha, Clintona, George W. Busha i Obamy. W 1992 roku dostał prestiżową nagrodę MacArthura dla “geniuszy” a w 2007 dostał wraz z wieloma innymi naukowcami związanymi z IPCC pokojową Nagrodę Nobla. Po studiach pracował w  NASA. Nastepnie pracował w Narodowym Centrum Badań Atmosferycznych  w Kolorado od 1973-1996, następnie  był profesorem w Universytecie Stanforda w Kalifornii.  Był członkiem Amerykańskiej Akademii Nauk od 2002. W 1975 założył własne czasopismo "Climate Change" i w ostatnich latach sam wypłacał wynagrodzenie kilku pracownikom. Schneider pracował nad raportami IPCC od momentu powstania tej organizacji w 1988 roku i był współautorem 4 raportów.

Był autorem lub współautorem kilkuset artykułów naukowych.  Pamiętam, że pierwszy artykuł Schneidera jaki czytałem był opublikowany w 1972 roku w Journal of the Atmospheric Sciences. Artykuł dotyczył wpływu chmur na efekt cieplarniany (Schneider, Stephen H., 1972: Cloudiness as a Global Climatic Feedback Mechanism: The Effects on the Radiation Balance and Surface Temperature of Variations in Cloudiness. Journal of the Atmospheric Sciences, 29, 1413-1422). Był to ważny artykuł na temat roli chmur i zmian klimatu. Nie wiem dlaczego, ale kilka dni temu słuchałem Schneidera po raz pierwszy na youtube, a dziś - przed dostaniem informacji o jego śmierci - myślałem o tym własnie problemie wpływu chmur na temperaturę powierzchni Ziemi.

Był znienawidzony przez przeciwników badań zmian klimatycznych i dostawał często ostrzeżenia o rychłej śmierci co go martwiło ale nie zniechęcało.

http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Schneider

http://www.youtube.com/watch?v=pB2ugPM0cRM

wtorek, 20 lipca 2010, pcirrus

Polecane wpisy

Komentarze
perfectgreybody
2010/07/21 08:48:22
Ben Santer nazwał Schneidera Carlem Saganem klimatologii, i faktycznie obaj naukowcy mieli wiele cech wspólnych -- poza niekwestionowanym wybitnym dorobkiem naukowym byli także świetnymi popularyzatorami, i nie bali się walczyć ("politycznie") o rzeczy które po ludzku uważali za ważne.

Schneider napisał swego czasu znakomity esej na temat komunikacji pomiędzy naukowcami a społeczeństwem, który powinien przeczytać każdy dziennikarz zajmujący się popularyzacją nauki (i to nie tylko piszący o zmianach klimatu)
stephenschneider.stanford.edu/Mediarology/MediarologyFrameset.html?http://stephenschneider.stanford.edu/Mediarology/Mediarology.html