Blog poświęcony popularyzacji badań klimatycznych
Blog > Komentarze do wpisu

Książki, jak oni to robią?

W Polsce nie ma nowoczesnych polskich podręczników uniwersyteckich z zakresu fizyki atmosfery i badań klimatu, nie ma też tłumaczeń. Popularyzacja każdej nauki jest trudna. Podręczniki uniwersyteckie są jednym z elementów tej popularyzacji.

Popatrzymy się na Wydział Fizyki Atmosfery w Uniwersytecie Washingtona (UW) w Seattle. Profesorowie tego wydziału napisali ponad 20-30 podręczników, które są używane w wykładach fizyki atmosfery i badań klimatycznych na całym świecie.
http://www.atmos.washington.edu/about/books.shtml

Zacznijmy od dobrego wstępu do fizyki atmosfery napisanego przez dynamika atmosfery Johna Wallace i fizyka chmur Petera Hobbsa:  Nauka o atmosferze (ang. Atmospheric Science: An Introductory Survey). Książka jest używana w wykładach do wstępu fizyki atmosfery. Sam Peter Hobbs, który zajmował się badaniem chmur napisał też książki o chemii atmosfery.  

  

 

Następnie trzeba wymienić słynną książkę Jima Holtona „Wprowadzenie do dynamiki atmosfery” (An Introduction to Dynamic Meteorology), która jest używana do wykładów z dynamiki atmosfery czyli opisu jak prawa fizyki determinują przepływ powietrza. Nie ma chyba wydziału fizyki atmosfery na świecie gdzie ta książka nie byłaby używana.

 

Bob Houze napisał podręcznik “Dynamika Chmur” (Cloud Dynamics). Książka jest podstawowym podręcznikiem w wykładach zjawisk chmurowych o rozciągłości od kilku do kilkuset kilometrów (mezoskala) – dla przykładu powstawaniu tornad, systemów chmurowych o skali wielkości Polski.  Houze jest specem m.in. od obserwacji radarowych.

Klimatologia jest reprezentowana przez książkę „Wielkoskalowa klimatologia fizyczna” (Global physical climatology) napisaną przez Dennisa Hartmana, który wykłada klimatologię na UW.  

Istnieje dział meteorologii zajmujący się warstwą graniczną, czyli obszarem blisko powierzchni Ziemi. Warstwa graniczna opisywana jest za pomocą technik mechaniki cieczy – dlatego bo powietrze płynie. Jeden z profesorów z UW napisał dwie książki na ten temat: „Anlityczne metody planetarnej warstwy granicznej” oraz  „Mechanika cieczy w atmosferze”.

Modelowanie klimatu opiera się w dużej mierze na metodach komputerowych.  Równania ruch powietrze przybliża się za pmocą technik numerycznych, gdzie używa się meteodologii stosowanej  matematyki.  Podręcznik na ten temat napisał Dale Durran „Numeryczne metody równań falowych w geofizycznej dynamice cieczy”.

Wymienłem tylko kilka z kilkunastu książęk wydanych przez profesorów jednego wydziału fizyki atmosfery w Stanach.  Nie wiem jak oni to robią. Wydaje się, że pewien kanon książek powinien być jednak tłumaczony.

PS Uwaga, trochę oszukuję; wtajemniczeni wiedzą, że Wydział Fizyki Atmosfery w UW jest unikalny jeżeli chodzi o książki.  

środa, 28 lipca 2010, pcirrus

Polecane wpisy